Przytulny dom

ciepło domowej atmosfery

Wyrównanie szans – infrastruktura dla osób z niepełnosprawnościami

Posted on

Znana jest nam wszystkim Jana Kochanowskiego mówiącą o zdrowiu: iż to ogromny skarb, jaki trzeba bardzo szanować, a który tak ostatecznie doceniamy dopiero wtedy, gdy zostanie on nam odebrany. Zdrowie to dla większości człowieka sprawa bardzo istotna, niezależnie od tego, czy dane mu było żyć w renesansie czy współcześnie. Robimy co możemy, aby zapewnić sobie jak najlepsze zdrowie, chodzimy do specjalistów, zażywamy suplementy, czasami jednak to nie nie jest wystarczające – czasami nie mamy jakiegokolwiek wpływu na zdrowie. Zwyczajnie rodzimy się z określonym stanem zdrowia, który mimo naszych szczerych chęci praktycznie wcale nie może się zmienić na lepsze. Zdarza się tak w przypadku wszelkiego typu niepełnosprawności.

tableau - firmy
Author: Marcin Polak
Source: http://www.flickr.com
Niepełnosprawność to nie choroba – to, iż człowiek przychodzi na świat pozbawiony nogi nie robi z niego kogoś gorszego. O tym trzeba krzyczeć jak najczęściej, albowiem wiele osób, w tym również niepełnosprawnych wydaje się o tym nie pamiętać. Te osoby mają prawo całkowicie zwyczajnie żyć, jedynie wymagają one odpowiedniego dopasowania swojego otoczenia do swoich niepowtarzalnych oczekiwań, tak, aby mogły żyć samodzielnie. Przykładami takiego dostosowywania przestrzeni czy to w domach czy miejscach publicznych są specjalistyczne uchwyty dla niepełnosprawnych. Zdaje się, iż zazwyczaj da się znaleźć je w toaletach. Dlaczego są one tak ważne? Poprzez nie osoby o ograniczonej sprawności mają możliwość same zadbać o swoją toaletę, odświeżyć się, załatwić, dokonać każdego rodzaju zabiegi pielęgnacyjne. To bardzo istotne, taka samodzielność podczas wykonywania tak osobistych czynności. Uchwyty dla osób niepełnosprawnych sprzedawane są w niezwykle bogatym asortymencie, poprzez co można idealnie dopasować je do indywidualnych oczekiwań każdej osoby niepełnosprawnej.

Jednak uchwyty dla niepełnosprawnych to jedynie nieliczne z wielu ułatwień, które można wyszukać w odpowiednich hurtowniach – czasami w ich asortymencie jest także transport jak również montowanie platform dopasowanych do potrzeb ludzi niecieszących się pełną sprawnością; specjalistyczne podjazdy, nowoczesne wózki oraz samo poruszające się pojazdy. Należy dbać o to, by osoby niepełnosprawne nie zostały wykluczone z życia przez bariery architektoniczne.