Przytulny dom

ciepło domowej atmosfery

W jaki sposób odpowiednio zaaranżować oświetlenie w biurowcu

Posted on 06/09/2019 7:23am

W chwili obecnej coraz bardziej wzrasta liczba biurowców, zwłaszcza w większych miastach. Wiele ludzi znajduje pracę w różnego rodzaju firmach, które oczywiście muszą posiadać swoją siedzibę. Powszechne stało się wynajmowanie konkretnych przestrzeni w ogromnych kompleksach, co sprawia, iż w jednym budynku swoją siedzibę ma przykładowo 10 różnych firm. Organizacja miejsc pracy dla tak wielkiej liczby osób jest nie lada wyzwaniem.

widok - światło
Author: EDUSPACES - przestrzenie edukacji XXI wieku
Source: http://www.flickr.com
Aspektem, który jest niezmiernie ważny jest oświetlenie pomieszczeń. Jeżeli dany biurowiec jest podzielony wewnątrz na kompleks osobnych pokoi, wówczas sprawa jest trochę mniej złożona. Nie ulega wątpliwości, iż oświetlenie biurowe odgrywa bardzo dużą rolę w kształtowaniu przestrzeni do pracy. Co najważniejsze, światło powinno być wystarczająco intensywne i cechować się neutralną barwą. Jeśli w biurze zaprojektujemy zbyt ciepłe światło, może ono działać zbyt usypiająco na pracowników. Z drugiej strony zbyt niebieskie będzie powodować dyskomfort i męczyło oczy. Kolejną kwestię stanowi ulokowanie źródeł oświetlenia, które należy zlokalizować w taki sposób, aby zapewnić jak najbardziej komfortowe warunki pracy osobom w danym pomieszczeniu. Są to niewątpliwie bardzo istotne aspekty, na które należy zwrócić uwagę projektując oświetlenie biurowe.

O wiele trudniej jest natomiast zorganizować oświetlenie dla biurowców, gdzie przestrzeń jest wydzielona tylko przez typowe zastawki, a nie ściany. W takich miejscach pracownicy nie posiadają swoich pokoi, lecz ich praca odbywa się na ogromnych powierzchniach, gdzie każdy z nich otrzymuje konkretną przestrzeń na fotel oraz biurko. oświetlenie dla hal tego typu wymaga dużo bardziej złożonych rozwiązań. Co najistotniejsze, w sytuacji gdy w danym pomieszczeniu swoje stanowiska posiada nie 3, a 300 osób, należy w taki sposób rozmieścić źródła światła, aby nie brakowało go nikomu.

Przeczytaj więcej detali, a zgłębisz dodatkowe materiały, które na pewno również Cię zaciekawią. Nie czekaj zatem i użyj informacji (http://iq-building.com.pl/kontakt/).

Z drugiej strony należy jednak zachować jakąś równowagę i nie przesadzić, gdyż zbyt intensywne oświetlenie będzie niekorzystnie wpływać na samopoczucie i wzrok pracowników. Z tego względu oświetlenie dla hal wymaga więcej planowania, niż oświetlenie dla zwykłych biur.

Bez względu na to, o który typ biurowców chodzi, nie ma wątpliwości co do tego iż w miejscu pracy kwestia światła jest kluczowa. Na rynku istnieją dziesiątki korzystnych rozwiązań, z którymi dobrze jest się zapoznać myśląc o projektowaniu tego typu przestrzeni.