Przytulny dom

ciepło domowej atmosfery

Udogodnienia dla osób niepełnosprawnych w domach i lokalach publicznych – dlaczego posiadają tak wielkie znaczenie?

Posted on

Osoby niepełnosprawne są zmuszone każdego dnia walczyć z wieloma przeszkodami. Podstawowe znaczenie mają przeważnie przeszkody techniczne, chociażby progi mieszkań lub brak podjazdu dla wózków. Wiele osób, jakie nie są w pełni sprawne jeździ na wózkach inwalidzkich, w związku z czym mogą szybko przemieszczać się z miejsca na miejsce i nie są uzależnione od innych. Jednakże pokonanie nawet niewielkich schodów jest dla nich po prostu niemożliwe. Jakie udogodnienia powinny pojawić się w domach i w przestrzeni publicznej, aby zapewnić osobom niepełnosprawnym komfort?

Poręcze ze stali nierdzewnej
Author: Kobi Light
Source: Kobi Light
Przykładem mogą być chociażby poręcze ze stali nierdzewnej. Z jakiego względu? Pozwalają na zachowanie równowagi przy schodzeniu i wchodzeniu po schodach, co ma bardzo duże znaczenie dla osób, jakie mają problemy ze swobodnym poruszaniem się. Poręcze przydają się na dodatek w przypadku osób starszych. Na szczęście, są one obecnie coraz częściej spotykane.

W Polsce są one wręcz niezbędne, ponieważ zimą, gdy temperatura potrafi być niska, często na schodach pojawia się lód, a upadek ze schodów jest za każdym razem dosyć niebezpieczny i może zaowocować pojawieniem się poważnych urazów. Ważne są również wspominane już podjazdy dla wózków, które powinny się pojawić przy wejściach do urzędów państwowych, z których każdy musi skorzystać, sklepów lub innych obiektów użyteczności publicznej. W domach prywatnych natomiast przydają się przede wszystkim wytrzymałe uchwyty dla niepełnosprawnych, dzięki którym mieszkaniec może przykładowo samemu wejść pod prysznic albo do wanny, bez obawy o przypadkowy upadek. Takie uchwyty zresztą z reguły są montowane właśnie w łazienkach.

Dlaczego udogodnienia posiadają dzisiaj tak duże znaczenie? Przede wszystkim ze względu na fakt, że każdy człowiek ma pełne prawo do życia na podobnych warunkach. Parę małych zmian mogłoby znacząco uprościć codzienność osób niepełnosprawnych oraz pozwolić im na bezproblemowe poruszanie się. Na szczęście, w Polsce widać dużo godnych uwagi usprawnień i można się spodziewać, że niedługo będzie ich zdecydowanie więcej.