Przytulny dom

ciepło domowej atmosfery

Podstawowe wiadomości o domofonach, czyli kilka wskazówek o tym, w jaki sposób kupić takie urządzenie dla siebie.

Posted on 21/04/2019 7:37am

Jednym z najważniejszych gadżetów, których się używa w mieszkaniach i domach są domofony. Najprostsze modele kosztują już od osiemdziesięciu złotych, i jest to bardzo niewygórowana kwota jak za wygodę, którą domofon może zaoferować. Podstawową rolą domofonów jest komunikowanie się pomiędzy środkiem obiektu a drzwiami lub bramą wejściową. Dzięki temu jest możliwe sprawdzenie, kto przychodzi w gości, a także zdalne otworzenie bramy albo wejściowych drzwi. Typowy domofon składa się z dwóch podstawowych elementów.


Schody
Author: Devin Lieberman
Source: http://www.flickr.com
Pierwszy z nich to kaseta, montowana w drzwiach wejściowych albo bramie. Jest ona wyposażona w głośnik, mikrofon i przycisk do dzwonienia. Przy domofonach w domach (zobacz obciążalność kabli) jednorodzinnych jest to najczęściej tylko jeden przycisk. W budownictwie wielorodzinnym albo biurowcach domofony będą miały możliwość wybrania numeru z jakim będzie się chciało skontaktować. Nieco starsze wersje miały dla każdego z numerów odpowiedni przycisk. W nowoczesnych konstrukcjach wykorzystuje się wybieranie cyfrowe, po prostu wystukuje się za pomocą klawiatury właściwy numer i domofon sam łączy z odpowiednim mieszkaniem - .

Drugim elementem domofonów będzie słuchawka, zlokalizowana w środku lokalu. Ona również będzie posiadać głośnik i mikrofon, lecz nie ma przycisku do wybierania, a układ zwalniania zamka. Umożliwia on zdalne otworzenie wejściowych drzwi albo bramy, dzięki czemu nie trzeba tam iść żeby wpuścić gościa. Domofony produkowane są w różnych odmianach i wersjach. Proste odmiany są produkowane w wersjach analogowych, i takie urządzenia bardzo dobrze się sprawdzają w domach jednorodzinnych.


budynek energooszczędny Libeskind Villa
Author: RHEINZINK Polska Sp. z o.o.
Source: www.rheinzink.pl
W blokach mieszkalnych i biurach znacznie praktyczniejsze są wersje cyfrowe, które pozwalają na prosty wybór numeru, pod który będzie się dzwonić. Coraz popularniejsze stają się również videodomofony, są one jeszcze wyposażone w kamerę i wyświetlacz, które umożliwiają widzenie tego, co się dzieje przy wejściu. Domofony oferowane są przez wiele firm, bardzo dużą popularnością pośród klientów zaczęły się cieszyć urządzenia renomowanej firmy - .

Tags: słuchawka, przycisk, Wybór