Przytulny dom

ciepło domowej atmosfery

O czym powinniśmy pomyśleć, jeśli zdecydujemy się na psa w domu?

Posted on

W chwili, gdy podejmujemy decyzję o wzięciu do domu psa, powinniśmy mieć świadomość, iż czeka nas wiele zmian. Będzie to wyzwanie nie tylko dla nas, lecz także dla samego zwierzaka. Należy bardzo dokładnie przemyśleć tę decyzję i omówić ją z domownikami. Przede wszystkim konieczne jest wytłumaczenie dzieciom, że nie będzie to nowa zabawka, lecz żywe stworzenie. Wszyscy powinni mieć poczucie obowiązku wobec nowego lokatora oraz dbać o to, by miał on jak najlepsze warunki.

York
Author: http://www.sxc.hu
Source: psy, york, rasy
Są pewne sprawy które musimy bardzo dobrze przemyśleć. Tym, co jest kluczowe, jest rzecz jasna wybór odpowiedniej rasy. Jeżeli jesteśmy osobami samotnymi i mieszkamy w bloku, niewątpliwie powinniśmy zrezygnować z dużych psów. Nie dość, że dla takiego zwierzęcia przebywanie na tak ograniczonym metrażu będzie uciążliwe, to i my sami możemy sobie nie poradzić z opieką nad nim. O wiele lepiej będzie w takiej sytuacji zdecydować się na pupila mniejszych rozmiarów, który lepiej odnajdzie się na ograniczonej powierzchni. Jeżeli natomiast mieszkamy w domu, wówczas nie musimy się ograniczać co do samej wielkości psa. Należy się jednak zorientować przynajmniej w podstawowych cechach rasy, jaka nas interesuje. Jeśli np. posiadamy przepiękny ogród i boimy się, że zostanie zniszczony, to zdecydowanie należy zdecydować się na rasę o łagodnym usposobieniu, bez tendencji do nadmiernego kopania dołków. Dodatkowo oczywiście obecność dzieci w domu w pewnym stopniu ogranicza wybór rasy psa. Zależnie od ich wieku trzeba rozważyć psy łagodne i łatwo nawiązujące kontakt z maluchami, nie stwarzające dla nich żadnego niebezpieczeństwa.

Kiedy już zdecydujemy, jakiego konkretnie psa chcemy wziąć do domu, musimy wyposażyć się w niezbędny asortyment. Co najważniejsze, trzeba przygotować zwierzęciu miejsce odpoczynku. Rzecz jasna legowisko dla szczeniaka może być małe, i będzie ono czymś przejściowym, z czego pies wyrośnie. Kilkumiesięczny psiak, rasy na przykład owczarek niemiecki kilkukrotnie różni się rozmiarem od dorosłego już psa. W przypadku tego typu ras zdecydowanie musimy mieć na uwadze, że w przyszłości będziemy musieli kupić legowisko dla psa xxl. Podobnie sprawa wygląda z miskami, szczeniakowi wystarczą niewielkie talerzyki, podczas gdy dorosłe psy, zwłaszcza dużych ras, będą wymagały obszerniejszych pojemników. Naturalnie warto wyposażyć się w akcesoria takie jak obroża, smycz i kaganiec dla dorosłego psa. Będą one szczególnie przydatne nie tylko na spacerach, lecz również na przykład na wizycie u weterynarza.

Jeśli rozważymy wszystkie opisane powyżej kwestie, istnieje duże prawdopodobieństwo, iż będziemy dobrze przygotowani na przyjęcie do domu nowego mieszkańca – psa. Oczywiście nawet najlepsze instrukcje nie wystarczą, i dopiero realna obecność pupila w domu pokaże nam w praktyce, na czym polega opieka nad zwierzęciem. Bez wątpienia jednak, jeżeli tylko poświęcimy mu wystarczającą ilość uwagi, zostanie on naszym przyjacielem na wiele kolejnych lat!