Przytulny dom

ciepło domowej atmosfery

Jakie są odmiany gniazdek elektrycznych?

Posted on 02/07/2019 11:34am

Ilość sprzętów działających dzięki energii elektrycznej w naszych domach będzie niezwykle duża. Nie każdy potrafi sobie wyobrazić funkcjonowania bez lodówki, pralki, czy sprzętu TV. Sprzęty te mogą pracować tylko wtedy, kiedy zostaną włączone do gniazdka elektrycznego.

Gniazdko
Source: pixabay
Częścią wszystkich budynków będzie elektryka. Do do tego podłączyć można wszystkie urządzenia, typu lodówki, pralki, radia, lampy. Aby urządzenia te mogły zostać mimo wszystko podpięte konieczne jest gniazdko elektryczne. Często używane gniazdko elektryczne dostępne będzie w kilku rodzajach. Różne typy gniazdek montowane będą w wielu domach, inny rodzaj montowany jest w dużych halach przemysłowych. Pośród gniazdek elektrycznych, jakie najczęściej stosujemy w większości domach wyróżnić należy włącznikom (polecamy nota bene) pojedyncze i z dwoma wejściami.

Elementem instalacji elektrycznej będą również rozdzielnice elektryczne. Wykorzystywane rozdzielnice elektryczne dostępne są w wielu rodzajach. Wyszczególnić możesz pośród nich: rozdzielnice szafowe, skrzynkowe a także tablicowe. W domach mieszkalnych stosuje się ostatni rodzaj rozdzielnic.

Gniazdka będą widocznym elementem zamontowanej w mieszkaniu elektryki. Dlatego przy ich wyborze wielu ludzi kieruje się generalnie ich wizerunkiem. Ale powinniśmy zwrócić uwagę nie jedynie ich wizerunek. W sprzedaży znajdziemy bowiem chociażby gniazda natynkowe i podtynkowe, gniazdka z uziemieniem albo bez. Będą to też niezwykle istotne elementy, na jakie warto spojrzeć przy wybieraniu gniazdek. Do tego w sklepach znajdą się również gniazdka bryzgoszczelne.

Ten rodzaj gniazdek trzeba zakupić do wnętrz, w których może dojść do rozlania się wody. Zazwyczaj w takim razie gniazdka bryzgoszczelne instalujemy w łazienkach. Warto skupić uwagę także na prezentowane w sklepach elementy zaślepiające do gniazdek. To doskonałe rozwiązanie w mieszkaniach, w których przebywają dzieciaczki. Elementy do zaślepiania stosuje sę w gniazdkach, chroniąc w ten sposób najmłodszych przed wetknięciem w nie nie tylko wtyczki, lecz także innych elementów. Kupując zaślepki troszczymy się o bezpieczeństwo naszych dzieci.