Przytulny dom

ciepło domowej atmosfery

Jaki piec wybrać do naszego domu?

Posted on 18/09/2018 7:32am

Realizacja marzeń o własnym domu jednorodzinnym wymaga zazwyczaj wiele wysiłku i pochłania dużo pieniędzy. Podczas stawiania takiego budynku trzeba podjąć szereg istotnych decyzji, do jakich należy również wybór kotła.

Ogrzewanie
Author: TECE
Centralne ogrzewanie w domu
W trakcie poszukiwania najlepszego w danym przypadku pieca do ogrzewania centralnego, należy brać pod uwagę rodzaj paliwa, a także jego dostępność. Choć do najbardziej popularnych należy gaz ziemny, to nie zawsze właśnie z niego korzystamy. Najtańsze w eksploatacji są z kolei piece (wypróbuj w promocji kotły dwufunkcyjne) węglowe, gdyż jako opał możemy wykorzystać węgiel, koks, brykiet, czy drewno. Tego rodzaju rozwiązanie ma oczywiście zarówno dobre (tani opał), jak i nieco gorsze cechy. Biorąc pod uwagę piece węglowe należy mieć na względzie, że opał do tego typu kotła trzeba gdzieś przechowywać, tak więc konieczne będzie wydzielenie odpowiedniego miejsca, co rzecz jasna wymaga dodatkowej powierzchni. Inna możliwość to piec (ciekawe porady) gazowy (na gaz płynny), bądź też olejowy, które są wygodne w eksploatacji.

Z podajnikiem czy bez?
Piece z podajnikiem tłokowym to niemałe udogodnienie dla domownika. Jedyne co powinien zrobić, to wsypać opał i zebrać popiół, a do kotłowni nie musi schodzić nawet przez dłuższy czas, jeżeli zbiornik będzie odpowiednio duży. Ponieważ pracą takiego kotła sterują sterowniki, a nie operator, nie trzeba nic ustawiać, poza temperaturą, jaką chce on uzyskać. Piece z podajnikiem tłokowym mogą spalać rozmaitego rodzaju opał, a więc nie tylko ekogroszek, ale również drewno czy węgiel. Kocioł bez podajnika jest zazwyczaj tańszy, ale także trudniejszy i mniej komfortowy w użyciu. Przede wszystkim trzeba do niego dość często dodawać opał. Jednakże poza niższą ceną i niedrogą eksploatacją ich zaletą jest także fakt, że odpowiednio użytkowane spalają czysto, a jako paliwo można wykorzystać także wióry, drewno, czy też miał.

Co brać pod uwagę?
O tym, jakiego typu piec wybrać często decyduje dostępne fundusze – tańsze są piece zasypowe. Wiele osób myśl, że zakupując większy kocioł podejmuje korzystniejszą decyzję, niemniej jego pojemność winna być dostosowana też do rozmiarów budynku. W przeciwnym wypadku taka inwestycja z pewnością będzie mało opłacalna.