Przytulny dom

ciepło domowej atmosfery

Jaką funkcję pełnią ściany oporowe? Co należy o nich wiedzieć?

Posted on 01/06/2019 7:18am

Oporowe murki znajdują zastosowanie w wielu obszarach budownictwa. Tak naprawdę wszędzie tam, gdzie potrzebne będzie przytrzymanie ziemi w określonym miejscu, to znaczy tak aby ona nie zsypywała się i spływała, należy użyć jakiś rodzaj zabezpieczenia.

Budowa
Author: Xella Polska Sp. z o.o.
Source: www.media.xella.pl
Wstukując w wyszukiwarkę internetową takie określenia jak „ściany oporowe (zobacz więcej)”, „mury oporowe producent (oryginalna strona)” możemy zapoznać się z różnymi zdjęciami, na których widnieją wspomniane budowle w rozmaitych konstrukcjach. Po wstukaniu określenia „ściana oporowa” czy „mury - wienerberger.pl/informacje/porotherm-rozwi%C4%85zania-systemowe-do-budowy-ciep%C5%82ych-%C5%9Bcian - oporowe producent” można odkryć, że wymieniamy mury oporowe wspornikowe, wspornikowe zakotwione, masywne, zwane grawitacyjnymi, kątowe, kątowe żebrowe oraz z elementami odciążającymi, a także mury oporowe złożone. Trzeba nadmienić, że ściany oporowe wykonywane są z betonu, cegieł, pustaków, kamieni, gabionów czy bloków betonowych.

Jednak jeżeli ktoś będzie potrzebował nietypowe murki, to także nie będzie z tym żadnego problemu. Praktycznie wszyscy producenci oferują bowiem realizację takich elementów na zamówienie, wystarczy jedynie podać odpowiednią specyfikację.

Należy użyć wibratora. Jeśli beton jest dobrze zagęszczony, konstrukcja będzie bardziej odporna na mróz. Ściany oporowe zazwyczaj buduje się około 15 cm wyżej niż wynosi poziom terenu. Dzięki temu nie doprowadzamy do przesypywania się gruntu na teren zjazdu. Często wykorzystywane są murki oporowe ogrodowe. Ściana murowana tworzona jest z kamieni, cegieł oraz betonowych kształtek, które instaluje się na fundamencie. Co do suchych murków oporowych to tworzone one są bez wykorzystywania zaprawy, a stosuje się kamienne ciosy lub kamienie łupane. Murki ogrodowe są również budowane z betonowych prefabrykantów. Jest możliwość postawienia na ściany oporowe z betonu, które charakteryzują się wytrzymałością, jednak ich zbudowanie wymaga konkretnej wiedzy i ogromnych umiejętności.

Jednak jeżeli ktoś potrzebował będzie nietypowe murki, to także nie będzie z tym żadnego problemu.

Przyznasz raczej, że analizowany post jest nieschematyczny. Jeśli więc masz ochotę poznać go lepiej, zobacz informacje opublikowane w tym serwisie.

Większość producentów oferuje bowiem wykonanie tych elementów na zamówienie, wystarczy tylko dostarczyć odpowiednią specyfikację.