Przytulny dom

ciepło domowej atmosfery

Jaką funkcję mają ściany oporowe? Co wypada o nich wiedzieć?

Posted on 22/06/2018 3:33am

Mur oporowy, określany inaczej jako ściana oporowa, jest samodzielną budowlą w formie ściany. Wskazuje się liczne jej rodzaje. Ściany oporowe mają oddzielać obszar, który w terenie jest zagłębiony do zjazdu. Dzięki murom oporowym możemy uniknąć osunięcia się gruntu. Najlepiej w tej kwestii skorzystać z pomocy doświadczonego, wykwalifikowanego konstruktora.

Jeśli mamy do czynienia z garażem, który jest zagłębiony na pełną kondygnację to siły parcia gruntu będą duże. W takim przypadku mury - https://www.wienerberger.pl/produkty/porotherm-38-si - oporowe ((sprawdź więcej)) powinny być umiejscowione poniżej głębokości przemarzania gruntu. Tutaj najkorzystniejsza będzie konstrukcja z betonu zbrojonego prętami stalowymi. Jeżeli chodzi o betonowanie to jest ono przeprowadzane w deskowaniu tradycyjnym drewnianym lub przestawnym, stalowym. Ściany betonowane to mieszanka betonowa, która musi być solidnie zagęszczana.

firmy - tableau
Author: Marcin Polak
Source: http://www.flickr.com
Oporowe mury robi się z odpowiednio wytrzymałego betonu, z obowiązkowym zbrojeniem wewnątrz. Dzięki temu będą one w stanie wytrzymać duże obciążenia, a tym samym skutecznie zabezpieczyć miejsce, w jakim zostały zamontowane. Przeważnie mają one kształt litery L, przez co znane są częściej jako elki betonowe. Niektóre modele mają dodatkowo trochę wysuniętą drugą część ramienia, daje to jeszcze większą stabilność na przewrócenia, niż przy zwykłej konstrukcji. Wytwórcy tych elementów oferują ich spory wybór, dzięki czemu bez żadnego problemu powinno się coś udać wybrać pośród propozycji dostępnej na rynku - .

Mury oporowe
Author: Libet
Source: Libet
Przykładowo może to być wylana konstrukcja z betonu, niekiedy stosuje się rozmaite blachy ze stali z odpowiednim profilem, a dużą popularność zaczynają również mieć różnego rodzaju murki oporowe. Ich dużą zaletą jest prostota montażu, w przeciwieństwie do innych metod takie murki stawia się dość szybko i bez dużego nakładu pracy. Po pierwsze nie będą one wymagać jakiś większych prac przygotowawczych oprócz odpowiedniego ukształtowania terenu. Konstrukcje jakie się wylewa z betonu będą na przykład potrzebować szalunków, zbrojenia i potem określonego czasu na utwardzenie, z kolei blachy wkopać należy dość głęboko w glebę, aby mogły się wystarczająco trzymać. Natomiast mury - www.wienerberger.pl/informacje/porotherm-rozwi%C4%85zania-systemowe-do-budowy-ciep%C5%82ych-%C5%9Bcian - oporowe zwyczajnie kładzie się na powierzchni w wyznaczonym miejscu, a później zasypuje z jednej strony.

Jednak jeżeli ktoś będzie potrzebował nietypowe murki, to również nie powinno z tym być żadnych problemów. Większość producentów oferuje bowiem wykonanie tych elementów na zamówienie, wystarczy tylko dostarczyć odpowiednią specyfikację.