Przytulny dom

ciepło domowej atmosfery

Jak zacząć budowę domu? Co wypada wiedzieć, o czym należy pamiętać?

Posted on 18/05/2019 7:39am

Stawianie swojego domu to ogromna inwestycja w życiu, w przypadku której potrzeba sporo poświęcenia. Co powinniśmy wziąć pod uwagę, planując tego typu przedsięwzięcie?

Budowa domu
Author: MGProjekt Pracownia Architektoniczna
Source: http://www.flickr.com
Trzeba po pierwsze określić, jaki będzie koszt budowy domu. Warto wykonać zrobić wstępne rozeznanie, przeanalizować, jaką sumę mamy możliwość wyłożyć na zakup działki, a następnie wzniesienie budynku. Koszt budowy domu będzie różny w zależności od powierzchni jaka nas interesuje. Jeżeli interesują nas projekty domów z poddaszem i podpiwniczeniem zdecydowanie będziemy musieli wyłożyć więcej niż w przypadku budowy niewielkiego domu parterowego. Następnym krokiem rzecz jasna musi być kupno działki.

Zainteresowały Cię prezentowane kwestie? Jeśli tak, to sprawdź ponadto, co posiada w tym temacie ta polecana strona. Odnajdziesz tam podobne materiały.

Przed jej kupnem powinniśmy koniecznie zapoznać się z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego, który jest udostępniany przez urząd gminy, a czasami jest dostępny na stronie internetowej. Dokument stanowi informację o tym, jaka jest dopuszczalna powierzchnia i linia zabudowy czy kształt bryły budynku. Powinno się też uzyskać warunki zabudowy.

W kolejnym etapie możemy przejść do wyboru projektu architektoniczno-budowlanego domu. Tutaj mamy dwie opcje do wyboru. Możemy skorzystać z porady i pomocy wykwalifikowanego architekta, który przygotuje projekt (zobacz projekt kasjopea 4 wpisujący się w nasze oczekiwania bądź możemy skorzystać z możliwości zakupienia gotowego projektu. Wizyta u architekta co zrozumiałe wiąże się z większymi kosztami. Na tym etapie powinniśmy przeanalizować, jak chcielibyśmy, by nasz dom się prezentował.

Dostępne są liczne projekty domów z poddaszem, domy podpiwniczone lub nie, a także domki parterowe. Należy uwzględnić w rozważaniach, jaki metraż nas interesuje, jaka liczba łazienek jest nam potrzebna, ile pomieszczeń przyda się w przypadku naszej rodziny. Co więcej musimy nabyć tzw. promesy przyłączeniowe na określone w warunkach zabudowy media. Chodzi głównie o zapewnienie dostawy energii elektrycznej. Musimy zwrócić się z podaniem o takową promesę do lokalnego rejonu energetycznego, który obejmuje swoją działalnością daną miejscowość. Następnie powinno się w starostwie złożyć wniosek o pozwolenie na budowę.