Przytulny dom

ciepło domowej atmosfery

ekogroszek jako paliwo do produkcji energii cieplnej

Posted on 06/07/2018 7:21am

Z powodu tego, że ilość węgla kamiennego systematycznie się zmniejsza, rozpoczęto szukać drugich, opcjonalnych źródeł energii, jakie mogłyby zostać spożytkowane do ogrzewania domów i mieszkań.

Jedną z możliwości jest ekogroszek. Jest on opałem stałym wyrabianym albo z węgla kamiennego, albo też z węgla brunatnego. Przeznaczony jest on do wytwarzania energii cieplnej, z użyciem kotłów retortowych. Cechuje się przede wszystkim wiele wyższą formą i większą wydajnością niż pozostałe węgle. Od tego jaki ekogroszek będzie użytkowany zależy nasze otoczenie naturalne. Stosownej jakości ekogroszek przygotowuje się z wysokokalorycznego węgla, o małej kompozycji wody, siarki, substancji niepalnych, a również nieznacznej spiekalności. Węgiel ekogroszek odróżnia się tym, że posiada uziarnienie od 5-25mm i jest w stanie być serwowany w sposób samoczynny do paleniska pieca. Dzięki temu że porcjowanie odbywa się do zadanych warunków, spalanie owego gatunku opału jest w wyższym stopniu ekologiczne i pozostawia mniej gazów w atmosferze.

Węgiel
Aby mieć pełne przekonanie, że paliwo będzie miało należytą postać, najpewniej poczytać ekogroszek opinie, albo kupować je w autoryzowanej sieci sprzedaży. Tylko paliwo dobrej jakości i dobrane do gatunku kotła zapewnia jego wydajną i ekologiczną pracę. Do wyrobu ekogroszku potrzebny jest wysokiej jakości, nietoksyczny i pewny dla otoczenia węgiel. W porównaniu z różnymi węglami, po spaleniu ekogroszku otrzymujemy nie tylko małą wielkość szkodliwych tlenków siarki, lecz także niedużą ilość popiołu.

W Polsce na dzień dzisiejszy najbardziej popularnym postępowaniem ocieplania gospodarstw domowych, opcjonalnym wobec gazowego są kotły na ekogroszek i miał. Obie odmiany grzania mają swoje zalety i defekty. Ekogroszek jest trochę droższym aniżeli miał paliwem grzewczym, ale za to jest znacznie bardziej czysty, jego załadunek i przechowywanie jest w związku z tym znacznie prostsze. Miał jest tańszy, ale się pyli, a jego ładowanie do pieca jest niezwykle uciążliwe. Sprawę tego czy zdecydować się na kotły na ekogroszek, miał, czy jeszcze inny typ paliwa stałego trzeba więc analizować indywidualnie według własnych potrzeb i przekonań.