Przytulny dom

ciepło domowej atmosfery

Borówka amerykańska i jagoda kamczacka – łatwe w uprawie gatunki rodzimej borówki czarnej

Posted on

Polacy bardzo przepadają za jagodami. Gdy przychodzi czas na te owoce, każdy chętnie je kupuje. Choć dzisiaj, mniej i mniej ludzi porą letnią wyszukuje w lasach naszą rodzimą, jagodę czarną, to i tak jest ona bardzo skwapliwie nabywana, również od stojących przy ulicy sprzedawców.

wyobrażenie - sklepy
Author: InterAkcja Robert Turski
Source: http://www.flickr.com
malowidło - sklepy
Author: Kuba Bożanowski
Source: http://www.flickr.com
Jakiś czas temu, na nasz rodzimy sektor borówek wybiła się borówka amerykańska. Ten gatunek ma duże oraz mniej barwiące owoce, które są mniej cierpkie od naszej polskiej jagody. Niewątpliwą zaletą tej borówki, to jej prosta hodowla. Ponieważ jagody borówki zwykle są dość drogie, hodowanie kilku krzaczków w donicy, może okazać się dla nas niezwykle korzystną inwestycją. W ostatnich czasach, godna przemyślenia stała się również jagoda kamczacka. Rzadziej osiągalna w marketach, lecz znacznie prostsza do uprawy od borówki amerykańskiej. Jej jagody są podłużne i nie są aż tak słodkie. Bardziej smakowo przypominają naszą rodzimą jagodę.
Pojawiło się wiele hodowli borówki amerykańskiej oraz jagody kamczackiej. Duża rozchwytywalność tych owoców wręcz gwarantuje rok w rok dochód ze zbioru. Mimo to, jeśli należymy do wielbicieli tych owoców, a posiadamy ogródek lub miejsce na balkonie, rozważmy małą uprawę na własne wymagania. Nie musimy być rolnikiem, aby hodować te owoce. Borówka amerykańska, wymaga jedynie odpowiedniego nawozu i odpowiedniego przycinania, by rodziła większą ilość jagód. Jest sporo odmian, które trzeba rozsadzać na przemian, by utrzymywać krzyżowe zapylanie. Borówka amerykańska, w zależności od odmiany, daje jagody w okresie lipiec-wrzesień – to także przemawia za hodowaniem różnych odmian. Ten gatunek mimo wszystko jest słabo odporny na mróz. Należy bezwzględnie mocno ochraniać je zimą. Także minusowe temperatury w maju są w stanie katastrofalnie wpłynąć na owocowanie.
Dużo mniej wymagająca w uprawie jest jagoda kamczacka. Nie potrzebuje zbyt bogatej ziemi, ani tak szczególnego nawozu. To również gatunek odporny na niskie temperatury. Nie straszna jej również brak wody. Jej jagody są zazwyczaj najszybsze. Szybsza jest nawet od truskawki. Mając zróżnicowane odmiany, możemy raczyć się jej jagodami od końca kwietnia do początku października. Nie osłabią jej także majowe przymrozki. Nie tak często musi być obcinana, a krzaczki owocują przez więcej lat niż borówki amerykańskiej.

Co najciekawsze, wszystkie zdatne do jedzenia jagody są niezwykle korzystne dla zdrowia. Zawierają multum witamin oraz związków antyoksydacyjnych. Korzystnie oddziałują na naskórek oraz samopoczucie. Dlatego nigdy nie powinniśmy ich sobie odmawiać.